Pojďme si odpovědět na otázky, proč je pro nás vstávání tak těžké, co za to může, jak se tomu vyvarovat a jak s tím bojovat.
Proč je pro nás vstávání tak těžké?
Vstávání může být obtížné z několika důvodů. Může to být kvůli nedostatku hlubokého nebo kvalitního spánku, což vede k nedostatečné obnově energie. Svou roli hraje také náš biologický a cirkadiánní rytmus. A co teprve stres, nepravidelný spánkový režim, kofein, alkohol či vážnější poruchy spánku? To vše může způsobovat těžké ranní vstávání. My se dnes zaměříme na velmi běžný jev, takzvanou spánkovou setrvačnost.
Co je to spánková setrvačnost?
Spánková setrvačnost, známá též jako ranní otupělost, je stav, kdy se po probuzení, obvykle po zazvonění budíku, cítíme ospalí a zmatení a jediné, co bychom uvítali, je ještě chvilku si přispat. Problém nastává, když dalších 5, 10 nebo 15 minut nepomůže. A to právě proto, že spánková setrvačnost má obvykle mnohem hlubší příčinu, jako je například stres nebo celkový nedostatek spánku. Může to být také způsobeno nekvalitním spánkem, kdy se v noci budíme nebo nás někdo budí. Pokud máte doma miminko, asi přesně víte, o čem mluvím.
Spánkovou setrvačnost můžete zažívat i během noci. Asi znáte ten pocit, když vás něco uprostřed noci vzbudí a vy jste zmatení. Může se stát, že najednou ani nevíte, kde jste a kolik je hodin. A právě tento stav se nazývá spánková setrvačnost.
A tuto situaci můžeme zažít i ráno, například pokud nás budík náhle vytrhne z klidného spánku. Ihned po takovém probuzení máme velmi sníženou rozhodovací schopnost a o 51 % větší pravděpodobnost, že uděláme špatné rozhodnutí. Nedoporučuji tedy v tomto stavu přijímat nějaké náhlé telefonáty, například ze zaměstnání, protože pravděpodobnost, že se rozhodnete špatně, je velmi vysoká.
Jak s tímto stavem bojovat?
Pokud trpíte spánkovou setrvačností ráno a není možné si ještě alespoň 45 minut nebo déle přispat, bude potřeba zkusit něco jiného. Můžete například pustit do pokoje bílé denní světlo. Pokud vstáváte ještě za tmy, můžete použít světlo z lampy; ideálně by mělo být bílé a intenzivní. Světlo vám pomůže nastartovat den. Dobré je také hned ráno pustit čerstvý vzduch do místnosti, otevřít okno a trochu se protáhnout nebo zacvičit, abyste rozproudili krev. Rozhodně také pomůže napít se vody, protože po ránu býváme dehydratovaní.
Jak se vyvarovat ranní spánkové setrvačnosti
Vstávat ráno s pocitem svěžesti a energie je cílem mnoha z nás. Není to nedosažitelný cíl, ani něco zvláštního. Pokud bychom měli kvalitní spánek, ráno by se nám opravdu vstávalo dobře. Jestliže tomu tak není a máme ráno problémy se vstáváním, bude potřeba najít příčinu. U každého to může být něco trochu jiného.
Doporučuji si přečíst článek 12 tipů pro zdravý spánek, kde jsme se spánku podrobně věnovali.
Když to celé shrneme, klíčem k tomu, abychom se každé ráno probudili odpočatí, je kvalitní spánek. K jeho dosažení nám pomůže pravidelný spánkový režim, kdy chodíme spát i vstáváme každý den ve stejnou, nebo alespoň podobnou, dobu. Důležité je také udržovat v ložnici příjemné prostředí, optimální teplotu a čerstvý vzduch. Vyhnout bychom se měli i konzumaci těžkých jídel, alkoholu, cigaret a kofeinu před spaním.
Může se zdát, že tyto rady jsou banální, ale pravda je taková, že cesta k dobrému spánku může být opravdu jednoduchá. Možná právě proto nám občas přijde těžké tomu uvěřit a raději bychom sáhli po nějaké zázračné pilulce, která by nám zaručila kvalitní spánek.
Vraťme se tedy k základům a pamatujme na to, že spánek je klíčový pro naši schopnost dobíjet energii. Ještě důležitější než strava či jiné faktory. Spánek patří mezi naše základní potřeby; bez něj jednoduše nemůžeme přežít ani fungovat po celý den.
Obecně vzato, porozumění spánku a spánkové setrvačnosti může být klíčem k odstranění ranní otupělosti. Nezapomeňte na ty malé kroky, které mohou mít velký vliv, a užijte si kvalitní spánek a svěží ráno!
Zasloužíte si to.