Méně věcí, více prostoru pro život
Čím méně věcí máme, tím méně se musíme starat o jejich údržbu a tím více času nám zbývá. Jinými slovy, když se omezíme na věci, které skutečně potřebujeme, a nezatěžujeme se zbytečnostmi, co nás pouze rozptylují nebo berou čas, získáváme volnost. Už samotná péče o věci si vyžaduje úsilí – uklízení, udržování a třídění.
Organizace života je komplexní téma, které se netýká pouze plánování času a produktivity, ale také organizace domácnosti, úklidu, péče o zdraví i sebe samotnou a také o nastavení mysli.
Minimalismus: Trend ve všech oblastech života
Dnes je minimalismus velmi diskutovaný pojem a většina z nás o něm pravděpodobně už slyšela. Původně vznikl jako umělecký směr v polovině dvacátého století. Nicméně v současné době se minimalismus uplatňuje téměř ve všech oblastech našeho života. Můžeme se setkat například s minimalismem šatníků nebo celé domácnosti, kdy se snažíme zredukovat naše vybavení a zbytečné věci. Minimalismus můžeme aplikovat také na dětské hračky nebo celkově dětské potřeby. Další oblastí, kde se minimalismus uplatňuje, jsou naše vztahy, kdy se snažíme uvědoměle vybírat naše přátele a kontakty. Existuje finanční minimalismus nebo tzv. digitální minimalismus, kdy se snažíme o omezení používání technologií a online světa.
A zároveň se minimalismus dá aplikovat i na naši mysl. Když si dokážeme vyčistit hlavu, začneme vnímat věci úplně jiným způsobem. Snadněji se dostaneme do stavu flow, protože často je to přehlcená mysl, která nám brání se plně soustředit. Když si konečně sedneme, naše myšlenky často bloudí mezi nedokončenými úkoly a věcmi, které ještě musíme zařídit.
Jak si k minimalismu najít cestu
Sebe samu bych neoznačila za naprostého minimalistu. Spíše se považuji za člověka, který se postupně vydává na cestu minimalismu a pomalu se zbavuje nepotřebných věcí. Myslím, že jsem již úspěšně zredukovala více než tři čtvrtiny všech věcí, které jsme doma měli. Nicméně stále nacházím různé kategorie a předměty, které bych ráda dále vytřídila. A to je podle mého názoru důležitá součást celého procesu. Je klíčové najít si svou vlastní cestu. Není to jednorázové rozhodnutí, kdy si řeknete: „Od zítřka se stanu minimalistou a vyhodím všechno.“ To by rozhodně nefungovalo. Hlavním cílem minimalismu není jen se zbavit věcí, ale spíše vlastnit jen potřebné věci. Cílem je udržovat kolem sebe věci, které nám přinášejí radost, které máme rádi nebo které potřebujeme. Tímto způsobem umožňujeme naší mysli uvolnit se a cítit se lépe. Podstata minimalismu spočívá právě v tom, abychom se cítili dobře v prostředí, které nás obklopuje, a abychom nebyli přehlcení.
Inspirace od Marie Kondo: Úklid šatníku jako skvělý první krok
Podobnými myšlenkami se zabývá také Marie Kondo v knize Zázračný úklid. O této knize si můžete více přečíst zde. Jednou z nejlepších cest, jak začít třídit své věci, je pustit se do úklidu šatníku. Já jsem postupovala tak, že jsem vyndala veškeré oblečení, které jsem doma měla, a dala ho na jednu hromadu. Postupně jsem ho procházela, nejprve své vlastní, poté dětské a nakonec i manželovo. Samozřejmě jsem to vždy konzultovala i s těmi, komu oblečení patřilo. Během třídění jsem si všímala věcí, které pravidelně nosí, a u dalších věcí jsem se zeptala.
Ale pokud je pro vás oblečení náročná kategorie, můžete klidně začít s něčím jiným, třeba s knihami nebo kosmetikou. Důležité je si na začátek nevybírat rozsáhlou kategorii, ale spíše něco, čeho máte méně. Protože ve chvíli, kdy jednu oblast dokončíte, budete z toho mít skvělý pocit a díky tomu získáte motivaci na další třídění.
Definujte co je minimalismus pro vás
Na začátku celého procesu není moc dobré se srovnávat s ostatními nebo se dívat na to, jak to mají jiní. Nejdřív byste si měli říci, co pro vás osobně minimalismus znamená, protože pro každého to bude něco jiného. Pro někoho to může znamenat opravdu nemít doma téměř „nic“ a i tak spokojeně vyžít s minimem. Pro jiného může minimalismus znamenat vyčištění digitálního prostoru nebo zklidnění vlastní mysli. Proto si na začátku nejprve definujte, co je minimalismus ve vašem pojetí.
Přemýšlejte před nákupem, co skutečně potřebujete
Další oblastí, nad kterou je dobré se zamyslet, jsou nově příchozí věci do domácnosti. Je dobré přemýšlet nad tím, za co utrácíte své peníze a ideálně se nad tím zamyslet ještě před samotným nákupem. Přiznávám se, že já sama jsem po narození dětí byla ovlivněná reklamou na sociálních médiích a koupila spoustu nepotřebných věcí, které jsem po několika měsících posílala pryč.
Před každým nákupem si proto zkuste položit otázku, zda danou věc skutečně potřebujete a zda vám do života přinese reálnou hodnotu. Tímto způsobem se můžete vyhnout zbytečným nákupům a minimalizovat množství věcí, které se vám doma hromadí.
U online nákupů mi pomáhá nechat si věci v košíku do druhého dne a pak to znovu zhodnotit, anebo dopředu přemýšlet nad tím, jak danou věc využiji, kam ji dám nebo kam ji budu nosit.
Jak se vyvarovat nechtěným dárkům
Pokud jde o téma nevyžádaných darů, mám již delší dobu v rodině zavedený systém, který nám pomáhá a funguje poměrně dobře. Začali jsme s ním už při svatbě, kdy jsme vytvořili náš první online seznam přání. Na něm jsme jednoduše vyjmenovali věci, které jsme chtěli, a hosté si je online mohli rezervovat. Viděli tak, které dárky jsou zabrané, ale neviděli, kdo je rezervoval. My sami jsme zase neviděli, které dárky byly již rezervovány. Dnes existuje několik stránek, které fungují na podobném principu. Například Volowishlist nebo Dejmidarek.
Na těchto seznamech je skvělé to, že si tam můžete dát buď konkrétní věci, nebo i jen všeobecnou inspiraci na dárky. Např. máte rádi černý čaj, čokoládu nebo pokojové květiny, dejte to na seznam. A skvělé je, když na něj zařadíte i nehmotné dárky – různé zážitky, poukazy, vstupenky na akce, přednášky, kurzy apod.
Kam s nepotřebnými věcmi
Pokud jde o způsoby, jak se zbavit věcí, existuje několik možností. Nejjednodušší je samozřejmě věci vyhodit, pokud jsou poškozené, zničené nebo znehodnocené takovým způsobem, že už neslouží svému účelu.
Druhou možností je darování, což je osobně mé nejoblíbenější řešení. Tímto způsobem se nejenom zbavuji věcí, ale také vím, že budou dále sloužit někomu jinému. Pro darování můžete využít charitu nebo místní obchody či organizace. Zároveň je dobré se poptat ve svém okolí, jestli někdo nezná někoho, komu by se hodilo např. oblečení, domácí vybavení apod.
Prodej, výměna nebo swap
Další možností je věci prodat. Výhodou je, že se vám věcí zbavuje lépe, protože víte, že za ně dostanete nějaké peníze. Ale je potřeba si uvědomit, že to vyžaduje hodně času a úsilí. I když si to možná ani neuvědomujete. Musíte totiž předměty nejenom roztřídit, ale také nafotit, popsat, vystavit na internet a poté také komunikovat s kupcem, zboží zabalit a odvést na poštu nebo třeba Zásilkovnu. Proto já osobně volím prodej jen u objemnějších a hodnotných věcí (elektronika, nábytek apod.) a preferuji osobní odběr. Prodávat lze např. na Facebook Marketplace, Sbazaru nebo na Vinted. Knihy potom navíc na webech jako Trhknih nebo Databazeknih.
A poslední, mou momentálně velmi oblíbenou možností, jsou swapy a výměna věcí. Existují lokální skupiny na Facebooku, ale je dobré sledovat také místní organizace, knihovny, kluby nebo neziskovky. Právě ony dost často pořádají swapy na živo. Jen pozor, ať si toho domů nepřinesete víc, než odnášíte. 😀
Závěrečné shrnutí
Začátek je nejtěžší částí procesu. Doporučuji si vybrat konkrétní kategorii nebo prostor v domácnosti a rozdělit věci na ty, které potřebujete, máte rádi, chcete vyhodit, darovat nebo prodat. Poté se podívejte znovu na váš nový, uklizený a vytřízený prostor a vnímejte ten pocit čistoty a lehkost, kterou minimalismus nabízí. Tento pocit vás může motivovat k dalším krokům a náročnějším úkolům, jako je vyklízení většího prostoru, který může vyžadovat více času a úsilí.
Klíč k jednoduššímu a svobodnějšímu životu
Důležité je najít si svou vlastní cestu a postupovat tak, jak je pro vás nejlepší a nejefektivnější. Pamatujte si, že cesta k minimalismu je individuální a neexistuje jedno univerzální pravidlo, jak ho správně praktikovat. Klíčem je najít rovnováhu, která vám vyhovuje a pomáhá vám žít jednodušší, přehlednější a svobodnější život.