V průběhu našeho běžného dne se v našem mozku pomalu hromadí chemická látka zvaná adenosin. Tato látka nám navozuje pocit ospalosti. Většinou po 12 až 16 hodinách bdění už máme velmi vysokou koncentraci adenosinu a jediné po čem toužíme, je se dobře vyspat. Lidé se však naučili tuto látku, a tedy i s ní spojeny pocit ospalosti, účinně utlumit látku jinou – kofeinem.
Audio: Odebírej na YouRadioTalk, Spotify, Apple podcast nebo Google podcast.
Kofein se usazuje na našich receptorech namísto adenosinu a tím vytváří bariéru, která adenosin potlačuje. Do té doby dokud kofein působí a blokuje naše receptory, se necítíme ospalí. Je to však pouze jakési „šálení“, protože koncentrace adenosinu se v našem těle neustále navyšuje, bez ohledu na to zda máme v těle kofein nebo ne. Jedná se tedy pouze o dočasnou blokádu, která jednou odezní.
Největší účinek kofeinu, dalo by se říct „kofeinový nájezd“, se dostavuje do 30 minut po pozření, avšak jeho kompletní odbourávání trvá tělu 10 až 14 hodin.
Kofein je stimulant a když dojde po několika hodinách k jeho odbourávání, mluvíme o takzvaném „kofeinovém dojezdu“ najednou se cítíme extrémně unaveni, protože kofein se začíná odbourávat a uvolňuje zablokované receptory adenosinu, a to se projeví únavou. Na naše receptory začne najednou působit nejen adenosin, který tam byl už dříve, ale zároveň i další množství, které se v našem těle vytvořilo. Přičemž adenosin lze odbourat pouze spánkem. Výsledek je jasný – extrémní únava, kterou buďto nějakým způsobem zvládneme, nebo je tady druhá možnost – dát si další kávu, čímž mimo jiné spouštíme kolotoč závislosti.
Důležité je také si uvědomit, že kofein obsahuje i čaj, kola, energetické nápoje nebo čokoláda, ale i některé léky (např. určité druhy Paralenu, Ibalginu nebo Coldrexu).
Přestože kofein většinou konzumujeme kvůli tomu, abychom byli produktivnější a zmírnili únavu, tak paradoxně si tím navozujeme ještě větší ospalost a krátký nával energie nemůže vykompenzovat následné hodiny únavy. Pokud si život bez kávy, stejně jako já, nedovedete představit, pijte ji ideálně v dopoledních nebo poledních hodinách, aby se stihl veškerý kofein odbourat do té doby, než půjdete večer spát.
A nakonec ještě zmíním jeden experiment, který v 80. letech provedli výzkumníci z NASA. Jedná se spíše
o takové malé zpestření, protože nezkoumali lidi, ale pavouky. V experimentu podali pavoukům různé drogy a poté sledovali jaké pavučiny pod jejich vlivem usnovou. Mezi drogami bylo LSD, marihuana, speed a kofein. A překvapivě nejhůř dopadl právě kofein. Pavučiny pavouků pod vlivem kofeinu byly nejhorší a hlavně absolutně nelogicky uspořádané oproti ostatním. Od té doby proběhlo ještě několik opakovaných průzkumů se stejným zaměřením a bylo potvrzeno, že kofein opravdu působí jako toxin a ovlivňuje nervový systém.1
Zdroj: WALKER, Matthew P. Proč spíme: odhalte sílu spánku a snění. Přeložil Filip DRLÍK. V Brně: Jan Melvil Publishing, 2018. Pod povrchem. ISBN 978-80-7555-050-7.
1: Julianna LeMieux. Starbucks And Spider Webs [online]. he American Council on Science and Health, 2017 [cit. 12.1.2023]. Dostupné z: https://www.acsh.org/news/2017/05/19/starbucks-and-spider-webs-11288