Celodenní péče o děti a celkově pozice maminky na mateřské je práce nikoliv na jeden, ale na tři plné úvazky (3 x 8 hodin). Navíc, když pracujete 8 hodin denně, vždycky potom máte dobu, kdy přijdete domů a můžete se najíst a vyspat. Vás ale miminko potřebuje 24 hodin denně, včetně noci. Jedná se tak o nikdy nekončící směnu. Už jenom to klade na maminky obrovské nároky a není proto divu, že jde o jedno z nejnáročnějších období v životě ženy.
Otázkou je, jak si během této doby najít čas. Možnosti jsou v podstatě dvě. Buďto jsou tu krátké časové úseky (např. 10 – 15 minut), nebo naopak delší, až několikahodinové úseky, většinou, když děti usnou.
Delší úseky v řádu hodin je dobré využít k činnostem náročnějším na přemýšlení a kreativitu. Je skvělé, když se můžete dostat do stavu flow a naplno se oddat té dané aktivitě. Oproti tomu v těch kratších úsecích máme většinou tendenci prokrastinovat a nejčastěji přitom saháme po mobilním telefonu.
Abychom v průběhu dne nasbírali těchto pár momentů a využili je efektivněji, je určitě potřeba silná vůle a odhodlání něco změnit. Dost často vám ruka může automaticky sjíždět třeba k mobilu, je jenom potřeba se nad tím zamyslet, uvědomit si to a připomenout.
Zkuste si třeba na telefon nalepit lepicí papírek nebo využít různých aplikací, které vám pomohou si na to vzpomenout. Například aplikace Forest, kde si po dobu vašeho soustředění pěstuje strom, který pomalu roste.
Kde v průběhu dne můžeme najít tyto kratší úseky? Na začátek je důležité říct, že každá maminka to bude mít jinak. Můžou to být momenty, kdy si vaše dítě začne na chvíli samo hrát, začne skládat puzzle nebo si vymalovávat. Můžou to být chvíle, kdy děláte zautomatizované činnosti a není se na ně potřeba soustředit. Například úklid, umývání nádobí, vaření, ale třeba i večerní koupání nebo čištění zubů.
Samozřejmě, že většinu času vás vaše miminko potřebuje a je potřeba se mu věnovat. Nicméně vaši plnou pozornost nepotřebuje nutně 24 hodin denně. Fyzicky to ani není možné. Je potřeba myslet také na sebe, protože když budete vyčerpaná vy, nebude v pohodě ani vaše miminko. Stává se z toho potom začarovaný kruh.
Ještě než dítě usne, mějte připravený plán
Často slýchám, že když miminko usne, maminky jsou najednou v panice a neví, do čeho se pustit dřív. Jestli mají běžet uklízet, uvařit, dát si sprchu nebo si sednout a vypít kafe. Najednou je toho tolik, co by chtěly stihnout.
V ideálním případě byste měli vědět ještě předtím než miminko usne, co poté budete dělat. Nemusíte to mít načasované na minuty, protože se pak můžete dostat do stresu, když se dítě vzbudí nečekaně brzy. Ale zkuste se nad tím zamyslet už ráno, případně v době, kdy ho uspáváte.
Bohužel se budete muset naučit, že některé činnosti je nutné přerušovat. Dost často se vám totiž bude stávat, že vás dítě vyruší. A je to samozřejmě v tuto dobu naprosto v pořádku. Pořád jste tady pro něj, kdykoliv vás potřebuje. Jen je potřeba s tím dopředu počítat a nezačínat činnosti, které nemůžete nebo nechcete přerušit. Můžete třeba zkusit odpovědět na nějaký soukromý email, který se v případě přerušení automaticky uloží, nebo začít psát nákupní seznam. Tento čas můžete ale věnovat také sobě a svému rozvoji, například posloucháním podcastů nebo audioknih, které můžete vždycky stopnout a pokračovat jindy.
Nejlepší tip – poslouchejte audio
Za mě jeden z nejlepších tipů vůbec. Díky podcastům a audioknihám se nám otevírá nepřeberný svět poznávání, který můžeme konzumovat téměř kdykoliv. Nabídka podcastů je opravdu široká a také audioknihy lze pořídit za přijatelné ceny. Navíc existuje i předplatné, které nabízí např. klub Audiotéky, kde máte za měsíční poplatek možnost poslouchat stovky audioknih. Případně mohu doporučit aplikaci T2S, která umí jakýkoliv text převést do mluvené podoby. Díky tomu si psané články nebo příspěvky můžete snadno pustit do uší.
Nechte dítě objevovat svět kolem sebe samo. Někdy stačí, že jste tam s ním a ono má pocit bezpečí. Vy se naopak můžete věnovat svému rozvoji a své mysli. Na druhou stranu, pokud si s dítětem hrajete, věnujte mu plnou pozornost a nepřemýšlejte nad tím, co všechno je potřeba udělat nebo co budete vařit k obědu.
Nezapomínejte na sebe a čas pro vás
Čas, který takto najdete, respektive si ho uvědomíte, nemusíte využít jen pro pracovní činnosti nebo povinnosti. Naopak je naprosto důležité myslet i na sebe. Produktivita není o tom, že se ani nezastavíte, ale o tom, že děláte věci s co nejmenším úsilí, abyste dosáhli těch nejlepších výsledku. A k tomu je důležitá právě sebepéče. Neberte tedy čas, kdy si dáte horkou vanu, použijete pleťovou masku nebo se podíváte na film na Netflixu jako ztrátový a neproduktivní.
Zamyslete se nad tím, jaké jsou vaše priority a nedívejte se na to, jak to má vaše okolí. Například pokud je pro vaše okolí hraní her na počítači mrhání časem, tak pro vás to tak být nemusí. Jestli vám tato činnost vyhovuje a je to něco, u čeho dokáže vypnout a relaxovat, pak je to naprosto v pořádku. Každý jsme jiný a nejhorší je mít pocit viny z toho, že neděláte to, co od vás okolí požaduje, nebo co si myslíte, že od vás očekává.
Řekněte si o pomoc
Zkuste oslovit rodinu, babičky, dědečky, kamarádky, sousedky, ale klidně si i někoho zaplaťte. Nemusí se nutně jednat jenom o hlídání dětí, můžete si říct o pomoc třeba s úklidem domácnosti, vařením nebo péčí o zahradu. Je jen na vás, v jaké oblasti byste uvítali pomocnou ruku.
Využijte čas při kojení nebo uspávání.
Kojení a uspávání může leckdy zabrat doslova hodiny. Někdy vašemu dítěti stačí jenom to, že jste u něj. Své myšlenky tak můžete nechat zaměstnávat něčím jiným. Třeba poslechem vaší oblíbené knihy. S tím souvisí i to, že můj největší pomocník jsou bezdrátová sluchátka.
Stojí mi to za to?
Možná si říkáte, že vám těch 30 nebo 40 minut denně nestojí za to. Když si to ale sečtete, za měsíc vám to dá třeba i 20 hodin. A to už je skoro jeden celý den. Je to čas, který si možná ani neuvědomujeme, ale když se nad tím zamyslíme a dokážeme ho využít, tak toho můžeme dokázat opravdu hodně.