FOMO syndrom (z anglického fear of missing out). Což v podstatě znamená strach z toho, že o něco přijdeme nebo, že něco zmeškáme.
Paradoxem současné doby je, že zažíváme každý den obrovskou přehlcenost v podnětech, které na nás působí a na druhou stranu nás to určitým způsobem svazuje. Když už je kolem nás tolik možností, tak bychom je přece měli využít. A když už je budeme chtít využít, tak využijeme opravdu všechny? Nepřijdeme o něco? Nepromeškáme něco?
A tím už nejsme moc daleko právě od syndromu FOMO. Ten se nejčastěji spojuje se sociálními sítěmi a mobilním telefonem. Lidé, kteří tímto syndromem trpí, jsou nuceni neustále kontrolovat sociální sítě a mít po ruce mobil. Navíc se u nich projevuje strach, že o něco přijdou, a že ostatní lidé žijí lepší a zajímavější život než oni. V určité míře jsme něco podobného zažili asi všichni. Je však důležité si uvědomit, jestli už je to patologický stav a závislost na sociálních sítích nebo je to jen dočasná záležitost.
Jak se FOMO projevuje
FOMO může mít negativní dopad na naše psychické zdraví a celkovou pohodu. Když se cítíme vyloučeni, můžeme být náchylnější k depresi, úzkosti a stresu. Také může být obtížné plně se soustředit na své vlastní zájmy a cíle, pokud se soustředíme příliš na to, co dělají ostatní.
Mezi základní příznaky FOMO patří především nervozita, nepozornost, úzkosti a deprese. Zároveň můžeme mít pocit že stagnujeme a vše nám utíká mezi prsty. Pokud se chcete z těchto pocitů vymanit nebojte se někomu svěřit a případně oslovit odborníka.
Jak se FOMO bránit
Nicméně je důležité, abychom si sami uvědomili, jaký život chceme žít. Jestli jenom ten virtuální na sociálních sítích a nebo ten reálný, kdy budeme zažívat skutečné zážitky. Sociální sítě se nás pomocí svých algoritmu snaží lapit do svých spárů, čím dál tím víc propracovanějším způsobem. A je jenom na nás abychom tomu odolali a více se soustředili sami na sebe. A určitě není od mysli zkusit nějaký digitální detox.
Zkusme se víc soustředit na naši produktivitu a snažme se dostávat do stavu flow při činnostech, které děláme a nesouvisí se sociálními sítěmi. Je to právě náš čas, který je jeden z nejcennějších věcí, které máme. A všichni ho máme jen omezené množství. Je proto potřeba na to myslet, a velmi pečlivě rozmýšlet, jak ho využijeme.